2016 İtibariyle Yeni Ehliyet Bilgileri

01 Ocak 2016’dan itibaren geçerlilik kazanan yeni ehliyet sınıfları Karayolları Trafik Yönetmeliği değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan düzenlemede otomobil ve motosiklet ehliyetleri 10 yıl; kamyon, otobüs gibi büyük sınıf araçlar için kullanılacak olan ehliyetler 5 yıl boyunca kullanılabilecek. Şu anki güncel bilgi doğrultusunda tüm ehliyetler 1 Ocak 2016’dan itibaren 15 TL karşılığında yenilenecek.

Ehliyet Sınıfları - Özel Direksiyon Dersi
SINIFI
ARAÇ
ARAÇ TANIMI
KAPSAMI
DENEYİM ŞARTI
YAŞ SINIRI

M

Moped : İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.
16

A1

a1 ehliyet motosiklet sürücü belgesi

Motorlu Bisiklet : Silindir hacmi 125 CC, gücü 11 KW ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

M
16

A2

a2 ehliyet motosiklet sürücü belgesi Motosiklet : Gücü 35 KW’ı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
M, A1
18

A

a ehliyet motosiklet sürücü belgesi Motosiklet : Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW’ı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
M, A1, A2
24 Yaş veya 2 Yıllık A2
20

B1

yeni b1 ehliyet b1 sürücü belgesi Dört tekerlekli Motosiklet : Net motor gücü 15 KW’ı, net ağırlığı 400 KG’ı, yük taşımacılığında kullananlar için net ağırlığı 550 KG’ı geçmeyen dört (4) tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
M
16

B

yeni b ehliyet b sürücü belgesi Otomobil/Kamyonet : Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabi araçlar da kullanılabilir.
M, B1, F
18

B

(Engelli)

yeni b ehliyet b sürücü belgesi Otomobil/Kamyonet (Engelli) : Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabi araçlar da kullanılabilir.
M, B1, F
18

BE

yeni be ehliyet be sürücü belgesi B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 KG’ı geçmeyen römork veya yarı römorklu birleşik araçları kullanacaklara verilir.
M, B, B1, F
B
18

C1

yeni c1 ehliyet c1 sürücü belgesi Azami yüklü ağırlığı 3.500 KG’ın üzerinde olan ve 7.500 KG’ı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacak sürücülere verilir.
M, B, B1, F
EN AZ B
18

C1E

yeni c1e ehliyet c1e sürücü belgesi C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.
M, B, BE, B1, C1, F
C1
18

C

yeni c ehliyet c sürücü belgesi Kamyon : Kamyon ve çekici kullanacaklara verilir.
M, B, B1, C1, F
EN AZ B
21

CE

yeni ce ehliyet ce sürücü belgesi C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 KG’ı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.
M, B, BE, B1, C, C1, C1E, F
C
21

D1

yeni d1 ehliyet d1 sürücü belgesi Minibüs : Minibüs kullanacaklara verilir.
M, B, B1, F
EN AZ B
21

D1E

yeni d1e ehliyet d1e sürücü belgesi Minibüs : D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 KG’ı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.
M, B, BE, B1, D1, F
D1
21

D

yeni d ehliyet d sürücü belgesi Otobüs : Otobüs kullanacaklara verilir.
M, B, B1, D1, F
EN AZ B
24

DE

yeni de ehliyet de sürücü belgesi D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara ve azami yüklü ağırlığı 750 KG’ı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.
M, B, BE, B1, D, D1, D1E
D
18

F

yeni f ehliyet f sürücü belgesi Lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir.
M
18

G

yeni g ehliyet g sürücü belgesi İş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.
M
18

K

yeni k ehliyet k sürücü belgesi Yönetmelikte belirtilen şartlar ve esaslara göre araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmaları için verilir.

Araç Park Etmek Artık Kolay

Araç park etmek konusunda bir çok insanın zorlandığı noktalar mevcut. Fakat bu, alacağınız özel direksiyon dersi sonrası artık en kolay noktalardan biri olacak.Direksiyon Kursum


Otobanda Araç Kullanımı

Özel direksiyon derslerimiz, otobanda araç kullanımında dikkat edilmesi gereken tüm noktaları size madde madde uygulamalı olarak öğretiyor.Direksiyon Kursum


Dar Sokaklarda Sürüş

Özel direksiyon dersi içeriği kapsamında önem verilen başlıca konulardan biri olan dar sokaklarda sürüş tekniklerinde ihtiyacınız olan tüm püf noktalar, size en açık şekilde aktarılıyor.Direksiyon Kursum


Geri Sürüş Teknikleri

Aynaların etkili kullanımı, geri viteste dikkat edilmesi gereken ayrıntılar, maddeler halinde size anlatılarak uygulamada karşılaşabileceğiniz tüm zorluklar ortadan kaldırılır.Direksiyon Kursum


Yağışlı Hava Koşulları

Özellikle kış mevsiminde, sürüşün zor koşullarda gerçekleştiği durumlarda neler yapılması gerekir? Yağmurlu ve karlı havalarda araç hakimiyeti, dikkat edilmesi gereken hususlar, ek araç donanımları konusunda bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşıyoruz.Direksiyon Kursum


Rampa ve Yokuşlarda Sürüş

Zorlu yollarda araç dur/kalklarında yaşanılan zorlukları artık kolay hamlelerle aşacaksınız. Profesyonellerimiz bu konuda sizlere altın bilgiler sunacak.Direksiyon Kursum


Direksiyon Hakimiyeti

Hız artışında kontrolü yavaş seyire göre zorlaşan direksiyon hakimiyetini nasıl sağlayacağınız konusunda eğitmenlerimiz gerekli olan tüm noktaları sizinle paylaşacak.Direksiyon Kursum


Viraj ve Manevralar

Profesyonellerimiz manevra gerektiren durumlarda kolaylıkla durumun üstesinden gelmeniz için gerekli maddeleri sizlerle paylaşmaktan memnun olacaktır.

Bizi paylaşın! Tanıdıklarınıza tecrübemizi aktaralım.


Aklınıza takılan bir şeyler mi var? Sizi derhal arayalım!

Beni Ara

top